Dlaczego z wiekiem na skórze przybywa zmarszczek?
Z upływem lat skóra staje się bardziej wiotka, a na jej powierzchni pojawia się siateczka zmarszczek. Najpierw są to drobne zmarszczki mimiczne, jednak z biegiem czasu ich ilość i miejsca powstawania stają się liczniejsze. Wywołane są one naturalnymi procesami zachodzącymi w każdym organizmie, które związane są ze starzeniem się. Czy można opóźnić pojawianie się zmarszczek i jak to zrobić?
Przyczyny powstawania zmarszczek
Zmarszczki powstają w wyniku zmniejszania się wytwarzania kolagenu oraz elastyny w skórze. Od obecności obu z nich uzależniona jest jędrność skóry. Proces starzenia się związany jest ze zwolnieniem metabolizmu, co wpływa także na regenerację i odbudowę nowych komórek. O tym, w jakim tempie i kiedy pojawią się zmarszczki, decydują dwa czynniki. Pierwszy z nich – genetyczny – jest niezależny od nas. To w dużej mierze od predyspozycji genetycznych zależy czas, kiedy skóra zaczyna wiotczeć i gorzej funkcjonować. Drugi z czynników jest jednak od nas zależny – to pielęgnacja skóry. Skóra pozostawiona sama sobie, eksponowana na czynniki pogodowe, w tym promieniowanie UV, zanieczyszczenie powietrza, kontakt ze złej jakości kosmetykami, staje się bardziej podatna na przesuszenie i wiotczenie, co w konsekwencji prowadzi do wcześniejszego pojawiania się zmarszczek.
Kiedy pojawiają się zmarszczki?
Pierwsze zmarszczki pojawiają się już około trzydziestego roku życia. Są to zwykle zmarszczki mimiczne – w kącikach oczu czy pomiędzy brwiami. Z biegiem czasu, już w wieku 40-50 lat pojawiają się, tak zwane, zmarszczki palacza, czyli zmarszczki w okolicy ust. Nieco wcześniej mogą uwidocznić się zmarszczki nosowo-wargowe. Najwięcej zmarszczek zaczyna się pojawiać po 55 roku życia. Obejmują one cały obszar twarzy i szyi. Oczywiście nie są to sztywne ramy czasowe. Jak wspomniano wcześniej, czas, kiedy pojawiają się pierwsze zmarszczki, jest uzależniony od predyspozycji genetycznych oraz od poziomu prowadzonej pielęgnacji skóry, już od lat młodzieńczych. Warto pamiętać, że dziś można skutecznie zmniejszać widoczność zmarszczek, spłycając je, dzięki zabiegom medycyny estetycznej.
Wczesna pielęgnacja – remedium na zmarszczki?
Już od 25. roku życia skóra zaczyna gorzej się regenerować. Pielęgnacja zatem powinna rozpocząć się już w okresie nastoletnim i obejmować przede wszystkim oczyszczanie i nawilżanie skóry. Trzeba pamiętać o regularności. W wieku 25 lat pielęgnacja powinna być bardziej intensywna i łączyć się z odżywianiem skóry i systematycznym uzupełnianiem jej niedoborów. Podstawowa pielęgnacja musi polegać na oczyszczaniu, złuszczaniu, odżywianiu i nawilżaniu, ale także ochronie przeciwsłonecznej. W tym celu warto stosować kosmetyki wysokiej jakości, takie jak woda micelarna, peelingi, kosmetyki nawilżające i odżywiające (maski, esencje, serum, koncentraty), oraz chroniące przed promieniami UV. Dobrym pomysłem jest także korzystanie z profesjonalnych zabiegów kosmetycznych, które mają intensywniejsze działanie i skutecznej pobudzają skórę do regeneracji.
Chcąc zachować gładką jędrną skórę na dłużej, warto wyrobić w sobie nawyk systematycznego dbania o nią, dzięki codziennej pielęgnacji i profesjonalnym zabiegom. To oczywiście nie uchroni całkowicie skóry przed pojawieniem się zmarszczek, ale może opóźnić ten proces. Dziś już na szczęście można sobie przedłużyć młody, świeży wygląd, dzięki zabiegom z zakresu medycyny estetycznej, które są bezpieczne i przynoszą spektakularne efekty.